Jumat, 22 April 2016

Mało co wyraźnie nie podkreśli linii trawy albo rabaty jak małe żywe ogrodzenie.

Niesłychanie wysokie, bowiem prawie dwumetrowe ogrodzenie stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Aby zrobić taki plot rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju naturalnym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Gdy wolimy zęby nasze żywe plot było bardzo wysokie zaś jednocześnie wąskie to w cieniu można je ukształtować z limaku pospolitego, grabu powszechnego albo klonu. Pamiętajmy jednakże, że jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy krawędzi trawy albo kwietnika jak małe żywe plot.


W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i rabaty czasami nie chcą satysfakcjonująco wzrastać w określonych miejscach, niewielkie krzewy potrafią utrzymać kwieciste bogactwo w ryzach albo zastawią gołe placki ziemi. Poprawnie przycięty niewielki żywopłot już sam zresztą wystarczy za dekoracje ogródka. Na zielone ogrodzenia Poznań przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ogrodzenia Poznań formowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, ale przecież w mrocznych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią natomiast ozdabiają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie czy tez wybujałe roślinne ploty można pozyskać z gatunków iglastych.

Na nieszczęście, drzewa z tej klasy bywają o wiele bardziej kosztowne aniżeli odmiany liściaste. Spośród nich najlepiej akceptuje miejsce zacienione cis pospolity. Zwykle szeroko się rozrasta oraz należny go przycinać, natomiast jego kategorię Cis można pościć samopas.Będzie w mgnieniu oka kiełkował zaś uchroni filarowy kształt.


Jeśli wasz zaułek jest nader zacieniony, należałoby aby zielony parkan rozświetlić kolorowymi plamami. Poniektórego z cienioznośnych modeli maja mutacji o złotawych ewentualnie wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr tuzinkowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne barwy są w najwyższym stopniu sugestywnego w słońcu, wszak nawet w cieniu korona drzewa ostają wystarczająco jasne, bez mała oświetlone promieniami.

Tidak ada komentar:

Posting Komentar